Wędkarskie pasje

 

Leszcz (Abramis brama)
Karpiowate (Cyprinidae)
Woda: rzeka, ujście, jezioro, staw
Pospolita, przydenna ryba stadna
Samiec z silną wysypką godową
W wodach płynących gatunek przewodni krainy leszcza
 

Budowa zewnętrzna 
Silnie wygrzbiecone, bocznie równie silnie ścieśnione ciało o tępym pysku i prawie dolnie ustawionym otworze gębowym. Średnica oka mniejsza od długości pyska. Łuski duże. 50-57 wzdłuż linii bocznej. Płetwa grzbietowa z 12, a odbytowa z 26-31 promieniami. Płetwy piersiowe sięgają do nasady płetw brzusznych. Zęby gardłowe jednorzędowe, 5-5. Grzbiet w kolorze od ołowianego do czarniawego, zazwyczaj zielonawo połyskujący. Boki jaśniejsze, metalicznie lśniące. Brzuch białawy o perłowym połysku. U starszych osobników jest on zwykle złocisty. Płetwy nieparzyste ciemnoszare; parzyste jasnoszare. Długość 30-50 cm, maksymalnie 75 cm. 
 
Występowanie 
W dużych, żyznych jeziorach i wolno płynących rzekach (kraina leszcza) na północ od Pirenejów i Alp. Od Irlandii i Anglii (nie występuje w północnej Szkocji i Kornwalii), przez Europę Zachodnią i Środkową, w południowej Norwegii, Szwecji i Finlandii. aż do Uralu. Tworzy dwa podgatunki: Abramis brama danubii (basen Dunaju) i Abramis brama orientalis. 
 
Tryb życia 
Młode ryby żyją w małych stadkach, w przybrzeżnej strefie wody. Starsze w jej głębszych rejonach, skąd wraz z nastaniem ciemności ciągną w poszukiwaniu pokarmu na przybrzeżne płycizny (głęboko penetrują muł, pozostawiając charakterystyczne ślady żerowania). Tarło - od maja do czerwca. W tym okresie u samców występuje silna wysypka tarłowa. Stado tarłowe wyszukuje płytkie, silnie porośnięte roślinnością miejsce w strefie brzegowej. Żółtawa ikra o średnicy 1,5 mm przykleja się do wodnych roślin. Okres wylęgania trwa od 3 do 12 dni. Dojrzałość płciową uzyskuje w 3-4 roku życia. 
 
Odżywianie 
Małe zwierzęta denne. 
 
Ciekawostki 
Inne, czasami całkowicie zapomniane nazwy leszcza to... glapa, kleszcz oraz laskura.

 

Rada wędkarska 
Mięso leszcza jest wprawdzie ościste, ale smaczne. Można łowić go z gruntu, używając jako przynęty białych i czerwonych robaków, ciasta, kukurydzy lub ziemniaków. Najlepiej bierze od lipca do września.

 

Wymiar ochronny: do 40 cm * 
Okres ochronny: od 10 kwietnia do 20 czerwca ** 
Uwagi: 
* Wymiar obowiązuje tylko w wodach morskich. 
** Od 10 kwietnia do 20 czerwca w jeziorze Drużno i wodach łączących to jezioro z Zalewem Wiślanym.