Wędkarskie pasje

Omega 3

 

Spożywanie większej ilości ryb jest jedną z możliwości poprawy sposobu żywienia. Badania naukowe wskazują na ważne znaczenie zdrowotne pewnych składników odżywczych występujących w rybach. Ryby, zwłaszcza morskie, są głównym i bezpośrednim źródłem korzystnie działających kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Stosunkowo dużą ilość kwasów omega-3 zawiera łosoś, tuńczyk oraz sardynki i skorupiaki. Dlatego naukowcy nie mają wątpliwości - powinniśmy znacznie zwiększyć udział kwasów omega-3 w diecie poprzez częstsze spożywanie owoców morza i ryb. Podstawą utrzymania zdrowia jest stosowanie umiarkowanej i urozmaiconej diety. Spożywanie różnorodnych produktów dostarcza wielu składników odżywczych i ogólnie jest korzystniejsze niż dieta jednostronna. Eksperci zgodnie zalecają stosowanie diety z ograniczoną ilością nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Głównym źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie jest tłuste mięso oraz pełnotłuste produkty mleczne. Natomiast źródłem kwasów tłuszczowych nienasyconych przede wszystkim są oleje roślinne i ryby. Dieta bogata w jedno- i wielo- nienasycone kwasy tłuszczowe, w przeciwieństwie do diety obfitującej w nasycone kwasy tłuszczowe, obniża stężenie cholesterolu całkowitego w surowicy krwi oraz obniża poziom "złego" cholesterolu, a więc frakcji LDL. Taka dieta jest bardziej korzystna dla zdrowia niż powszechnie stosowany przez Europejczyków sposób żywienia oparty głównie na tłuszczach nasyconych. Warto zwiększyć udział kwasów omega-3 w diecie W grupie kwasów wielonienasyconych wyróżnia się dwie ważne podgrupy, tj. kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Oleje roślinne są bogate w kwasy tłuszczowe omega-6. Natomiast kwasy tłuszczowe omega-3 znajdują się w rybach, skorupiakach, tofu, migdałach, orzechach włoskich, jak również w niektórych olejach roślinnych, takich jak olej lniany, arachidowy i rzepakowy. Większość z nas spożywa ich zdecydowanie za mało. Tymczasem okazuje się, że mają one korzystny wpływ na stan zdrowia układu krążenia i serca. Inny intrygujący obszar badań nad kwasami omega-3 dotyczy roli, jaką pełnią one w rozwoju i prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, zwłaszcza mózgu i narządu wzroku. Niektóre badania sugerują, iż kwasy omega-3 mogą odgrywać znaczącą rolę w zapobieganiu częstej przyczyny ślepoty, jaką jest zwyrodnienie plamkowe. Składniki tłuszczu rybiego obniżają podatność na depresję oraz poprawiają nastrój. Ponadto spełniają one szereg innych ważnych funkcji w organizmie, a mianowicie wzmacniają układ immunologiczny, łagodzą objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, astmy, tocznia rumieniowatego, chronią przed niektórymi chorobami nerek a nawet zmniejszają ryzyko zachorowania na raka. Aby osiągnąć rzeczywiste korzyści zdrowotne zaleca się spożywanie ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 dwa razy w tygodniu.
 
Eskimosi na Grenlandii żywią się głównie darami morza: foki, ryby i owoce morza. Uchodzą oni za najzdrowszych na świecie. Nieznane są im choroby spowodowane nadmiarem cholesterolu. Dostarczają oni do swojego organizmu co najmniej 10 razy więcej kwasów Omega 3 niż Europejczycy. Okazuje się, iż 400 razy rzadziej chorują na serce.   Omega 3  :
  - niezbędna w profilaktyce przeciwnowotworowej szczególnie raka płuc, kości i jelit;
   - wspomaga leczenie chorób prostaty;
   - łagodzi dolegliwości reumatoidalnego zapalenia stawów i inne bóle stawowo-kostne;
   - zapobiega miażdżycy, chroni przed chorobą wieńcową, przed tworzeniem się żylaków, 
   - obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów;
   - wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego;
   - przeciwdziała zawałom serca i chorobom mięśni sercowego;
   - zapobiega udarom mózgu, łagodzi migrenowe bóle głowy;
   - chroni centralny system nerwowy zapobiegając i łagodząc wiele chorób w tym stwardnienie rozsiane,  choroba Parkinsona;
   - jest budulcem dla mózgu (składniki Omega 3  stanowią 25% mózgu)  - pomaga w nauce, koncentracji u dzieci i młodzieży, wspomaga leczenie migreny,  autyzmu, ADHD, padaczka ( epilepsja) , schizofrenia, choroba Alzheimera i wielu innych;
   - łagodzi objawy astmy i alergii wziewnej oraz chorób górnego układu oddechowego;
   - zapobiega wielu chorobom nerek; 
   - wspomaga leczenie łuszczycy, trądziku i wielu chorób skórnych.
 
Nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny OMEGA 3
Bieżące odkrycia naukowe dowodzą, że kwasy tłuszczowe z rodziny Omega-3 mają fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu stanowiąc między innymi budulec dla:
·         tkanki mózgowej (ponad 25 % naszego mózgu to kwasy Omega-3!!!),
·         syntezy hormonów (stanowią składnik do budowy serotoniny (hormon szczęścia) i dopaminy
·         każdej komórki organizmu (stanowiąc m.in. o jakości błony komórkowej,
co ma ogromne znaczenie w przypadku chorób nowotworowych
oraz w chorobach serca i naczyń krwionośnych).

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja