Wędkarskie pasje

Łowisko Rybowo

 

 
 

Jezioro Rybowojest naturalnym polodowcowym zbiornikiem o powierzchni10ha położonym w północnej części Wielkopolski. Dno jeziora jest mało urozmaicone, a linia brzegowa praktycznie jednolita. Dookoła jeziora brzegi porośnięte są trzciną, roślinność podwodna praktycznie nie występuje. Dno pokryte jest cienką warstwą żyznego mułu, głębokość maksymalna to 3m. Północny brzeg od strony wioski Rybowo udostępniony jest do wędkowania i właśnie na tej ścianie umiejscowionych jest najwięcej stanowisk, gdzie spokojnie można rozbić obozowisko karpiowe. Południowy brzeg jeziora to pas trzcin głęboko wychodzących w misą jeziora. To właśnie tutaj karpie znajdują swoją ostoję. Dodatkowo zatopione gałęzie drzew wzmacniają u nich poczucie bezpieczeństwa. Są to najlepsze łowiska, wymagają jednak wywózki zestawów na odległość 120-150m. Głębokość za pasem trzcin waha się od 1 do 1,8m, dlatego najlepiej ulokować zestawy właśnie tutaj, przecinając ścieżkę żerową karpi. Dominującym gatunkiem spośród ichtiofauny jeziora jest karp. Masa poławianych osobników mieści się w przedziale od 7 do 25kg, najczęściej poławia się ryby o masie 12-18kg.Populację ciekawych dla karpiarzy ryb uzupełniająamury, jest ich jednak niewiele i stanowią raczej przyłów, choć ich rozmiary są dość imponujące. W ostatnich latach udało się złowić dwa amury których masa wynosiła 17 i 22 kg. Największy karp złowiony w Rybowie ważył 22kg + (zobacz rekordowego karpia), choć wiemy doskonale, że pływają tu osobniki przekraczające masę 25kg.Lokalizacja: Rybowo k.Wągrowca , województwo wielkopolskie

Pogłowie rybostanu:
Powierzchnia 10,00 hektarów
Średnia głębokość: 3,00 metrów
Maksymalna głębokość: 4,00 metrów
Długość jeziora: 300,00 metrów
Maksymalna szerokość: 170,00 metrów
Długość linii brzegowej: 650,00 metrów

 

Stanowiska

Na łowisku wyznaczono 8 dwuosobowych stanowisk.

Stanowisko nr 1

Jedynka to jedno z bardziej popularnych stanowisk wśród karpiarzy. Daje sporo możliwości jeśli chodzi o wybór łowiska. Zasadniczo najbardziej atrakcyjne miejsca mieszczą się po przeciwległej stronie, choć warto pamietać o miejscu z lewej strony zatoki, zwłaszcza podczas silnego zachodniego wiatru, spychającego rybywprost pod nogi.Biwakowo nie najlepiej ze względu na brak zadrzewienia, chyba, że chce się nabrać letniej opalenizny.Z tego stanowiska złowiono chyba zdecydowanie największą ilość dorodnych karpi o czym świadczą zdjęcia w galerii.

 

Stanowisko nr 2

Stanowisko nr 2 nie daje co prawda tak szerokiego spektrum wyboru miejsca połowu jak jedynka, ale za to miejsce po przeciwległej stronie zbiornika na tzw." rzadkich trzcinach" jest jednym z niewielu 100% miejscówek.
Biwokowo podobnie jak jedynka, teren otwarty, latem nieźle grzeje. Przy podbieraniu przydają się wodery.

 

Stanowisko nr 3

Stanowisko nr 3 ( plaża). Spokojnie może sie tu rozbić trzech karpiarzy.Bardzo komfortowe i wygodne miejsce.Jedyny mankament to fakt, ze znajduje się na wjeździe na łowisko i jeśli chodzi o spokój i ciszę to bywa z tym różnie. Idealne miejsce do zażywania kąpieli słonecznych i nie tylko. Łowienie w zasadzie tylko z wywózki pod przeciwległym brzegiem.

 

Stanowisko nr 4

Stanowisko nr 4 ( topole). Wreszcie odrobina cienia. W odległości około 60m od brzegu na wprost tego stanowiska znajduje się najgłębsze miejsce w tym zbiorniku. Niestety dość muliste co wymaga zastosowania odpowiednich zestawów. Dobrym miejscem do położenia zestawów jest miejscówka usytuowana po przeciwległej stronie zbiornika, zaraz za pasem trzcin.

 

Stanowisko nr 5

Stanowisko nr 5 ( olszynki) Bardzo komfortowe miejsce na dłuższą zasiadkę, cienia nie brakuje. Po przeciwległej stronie zbiornika, bardzo atrakcyjne miejsca. Jeśli chcemy łowić z wywózki dobrze jest zaopatrzyć się w spory minimum 250 m zapas żyłki. Do przeciwległego brzegu mamy około 170m.

 

Stanowisko nr 6

Stanowisko nr 6 ( stara plaża) Charakterystyka bardzo zbliżona do stanowiska nr 5. Po przeciwległej stronie zatopione krzaki stanowią idealną miejscówkę. Warto zaopatrzyć się w plecionkę jako linkę główną z 10 metrową strzałówką z żyłki mono. Zapewni to lepszą sygnalizację brań na sporej odległości.

Stanowisko nr 7

Stanowisko nr 7 ( U Józia) To stanowisko należy bacznie obserwować, w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości natychmiast informować o tym właściciela łowiska. Bardzo dobre wrześniowe miejsce. Można tu łowić w odległości rzutu ( 60-70m) lekko z lewej strony.
 

Stanowisko nr 8

Stanowisko nr 8 (końcowe) Spory komfort, cisza, spokój. Biwakowo idealnie super miejsce na długie zasiadki. Ciekawych miejsc połowu nie brakuje. Miejsce polecane zwłaszcza wczesną jesienią, ponieważ ryby mają tendencję do grupowania się właśnie tutaj. Jedyny mankament to fakt, że łowimy z pomostu, ale urok tego miejsca całkowicie rekompensuje tę niedogodność.


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja