Wędkarskie pasje

Jak można zrobić zanętę i ciasta

 

·         Podstawowe. Biały chleb lub bułkę mieszamy z kilkoma ugotowanymi ziemniakami i niewielką ilością pszennej mąki. Całość ugniatamy do uzyskania jednorodnoego ciasta. W celu uzyskania ciągliwości i spoistości pod koniec ugniatania należy dodać nieco oleju roślinnego. Aby nadać ciastu żółtego koloru można dodać gotowane lub surowe jajko.
Dodając olejki zapachowe (spożywcze) można dodatkowo uatrakcyjnić ciasto. Powszechnym jest dodawanie utartego ząbka czosnku do ciast na leszcze, krąpie i płocie.
·         Drożdżowe. Wymieszać ze sobą mąkę z odrobiną cukru, zalaną mlekiem z rozpuszczonymi drożdżami. Dozując mąkę w odpowiednich ilościach, uzyskujemy pożądaną konsystencję. Do ciasta można dodać białych robaczków lub posiekane dżdżownice. Dodatek oleju jadalnego nada dodatkowej spoistości i sprężystości.
·         Karasiowe. Mieszamy ze sobą: jajko, utarty ząbek czosnku, trochę miodu razem z mąką pszenną (2 części) i ziemniaczaną (1 część). Ciasto gotowe po uzyskaniu spoistej masy.
·         Na leszcza i płoć. Larwy chruścika mieszamy z mąką pszenną i zółtkiem z jajka z dodatkiem niewielkiej ilości wody.
·         Na karpia i leszcza. Gotujemy szklankę kaszy manny w szklance wody. Po ostygnięciu ugniatamy z dodatkiem margaryny, cukru oraz niewielką ilością cukru waniliowego.
·         Serowe. Twaróg ucieramy z miodem i odrobiną wody. Całość topimy na spokojnym ogniu z dodatkiem mąki pszennej tak długo, aż uzyskamy ciągliwe ciasto.
·         Ziemniaczane. Ugotowane, ostudzone ziemniaki wygniatamy z dodatkiem soli, cukru oraz mąki pszennej a następnie całość gotujemy przez około pół godziny. Ciasto dobre na karpie, leszcze, płocie.
Z CIASTAMI MOZNA EKSPERYMENTOWAĆ...

Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0

Komentarze / 0

musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja