Wędkarskie pasje

 

Szczytówka - końcowy element wędziska zakończony przelotką szczytową (tulipanem), służąca wędkarzowi do sygnalizacji brań lub w metodzie spinningowej nadania przynęcie odpowiedniej akcji. Szczytówka jest także elementem amortyzującym w zestawie wędkarskim. W pewnym zakresie uniemożliwia rybie zerwanie żyłki, od jej twardości pośrednio zależy także akcja wędziska.
 
Rodzaje szczytówek
 
zwykłe - są to szczytówki wykonane z tego samego materiału co wędzisko, nie są oddzielnie wklejane podczas produkcji wędki. Włókna tworzące ją dalej przechodzą w pozostałą część blanku. Występują jako szczytówki pełne (przekrój koła lub pierścienia). Przekrój szczytówki zależy od materiałów użytych do produkcji, zrobione z włókna szklanego są pełne. Włókna węglowe umożliwiają produkcje pierścieni o średnicy kilku milimetrów.
 
wklejane - tzw. wklejanki, są to szczytówki wykonane z innego rodzaju materiału, zazwyczaj włókna szklanego lub węglowego, wklejonego w blank. Taki zabieg ma na celu zwiększenie czułości bez konieczności osłabiania konstrukcji blanku, dzięki czemu pozostaje on mocny i sztywny. Szczytówki wklejane stosuje się w wędkach projektowanych do połowu sandaczy i okoni, które pobierają pokarm bardzo delikatnie. Najczęściej są to szczytówki pełne.
 
wymienne - szczytówki stanowiące oddzielną część wędziska i nakładane na jego koniec. Rozwiązanie takie stosuje się w odmianie metody gruntowej zwanej "drgającą szczytówką". Stosowane szczytówki różnią się sztywnością która dobiera się biorąc pod uwagę sytuacje na łowisku; prędkość przepływu wody w rzece (tzw. uciąg), siłę wiatru i wysokość fal w przypadku wody stojącej. Szczytówki robione są z włókna węglowego i szklanego. Włókno węglowe nadaje większa sztywność co ułatwia obserwacje brań, szczytówka nie jest wyginana przez prąd wody lub wiatr.