Wędkarskie pasje

Feeder

- metoda stosowana w wędkarstwie. Polega na zastosowaniu koszyczka zanętowego i drgającej szczytówki. Zamiast drgającej szczytówki można zastosować specjalne bombki, które zawiesza się na żyłkę pomiędzy przelotkami wędziska. Po pociągnięciu przynęty przez rybę bombka unosi się lub opada. Można też stosować elektroniczny sygnalizator brań. Żyłkę wkłada się w specjalne miejsce, podczas brania sygnalizator wydaje dźwięk oraz świeci, niektóre posiadają kilkadziesiąt różnych tonów, a inne pamięć ostatniego brania.
 
Do tej metody wędkowanie wykorzystywane są specjalistyczne wędziska długości od 2,70 metra do 3,90 metra w zależności od upodobań wędkującego. Jednym ze znanych wędkarzy używającym tej metody jest słynny John Wilson.

 

Wędzisko feederowe a pickerowe
 
Picker to wędka do połowów w wodach stojących przy użyciu lekkich sprężyn (szczególnie polecana na wody stojące) lub koszyków bez dociążenia. Zwykle górna granica c.w. pickerów to ok 40g, a długość do 3m. Feeder to wędka stosowana głównie na rzeki. Cieżar wyrzutu feedera zaczyna się od około 50g do nawet 200 gram. Feddera można też użyć na wodzie stojącej w przypadku gdzy zależy nam na dużym dystansie rzutu. Długość tych wędek sięga do 4,2m , rzadko więcej.