Wędkarskie pasje

 

Casting (z angielskiego: rzut, rzucanie; wymowa: kasting ) – dyscyplina sportowa, wędkarstwo rzutowe.
 
Polega na rzucaniu lekką muszką lub ciężarkiem do celu, którym są tarcze. Ocenie podlega celność lub odległość wykonywanych rzutów. Jest dyscypliną, w której wykorzystuje się najważniejsze techniki wędkarskie: muchową i spinningową.
 
Casting wywodzi się z amatorskiego połowu ryb. Początki dyscypliny: w Europie od końca XIX wieku; w Polsce od 1950 roku, od czasu założenia Polskiego Związku Wędkarskiego. Zawody rozgrywane są w kategorii kobiet i mężczyzn.
 
W kategorii kobiet rozgrywa się wieloboje składające się z 7 konkurencji, a w kategorii mężczyzn z 9 konkurencji.
 
Konkurencje castingu dzielą się na:
 
konkurencje muchowe – wykorzystujące techniki wędkarstwa muchowego; polegają na wykonywaniu rzutów do celu – tarcz oraz na odległość.
konkurencje spinningowe – wykorzystujące techniki spinningowe; polegają na wykonywaniu rzutów do celu – tarcz oraz rzutów na odległość.
konkurencje multiplikatorowe – wykorzystują techniki multiplikatorowe, polegają na wykonywaniu rzutów do celu – tarcz oraz na odległość przy użyciu specjalnego typu kołowrotka zwanego multiplikatorem.
 
Znani zawodnicy
 
W Polsce
Iwona Bialik – mistrzyni Europy, członek kadry narodowej seniorów.
Jacek Kuza – mistrz świata, mistrz World Games 2001 (Akita, Japonia), członek kadry narodowej seniorów, aktualny rekordzista Polski w pięcioboju: 555,135 pkt.
Włodzimierz Targosz – mistrz świata (World Games 2005, Duisburg, Niemcy), trener kadry narodowej.