Wędkarskie pasje

 

Koszyczek zanętowy
 
Koszyczek zanętowy - (inaczej "karmnik") jedno z akcesoriów służące do łowienia metodą gruntową. Koszyczek montuje się najczęściej w odległości około 30 - 45 cm od haczyka. W przypadku połowu ryb szczególnie ostrożnych lub słabego zerowania koszyczek może być umieszczony w odległości dochodzącej do 1.5 metra. Koszyczek wypełniany jest wyrobioną zanętę ukierunkowana na wybrane gatunki ryb, na haczyk zakłada się przynętę. Po zarzuceniu koszyk opada na dno i rozprowadza zanętę, dzięki czemu, powierzchnia, na której łowimy zostaje zanęcona, co ułatwia zauważenie przynęty przez ryby. Odpowiednio dobrana zanęta przyciąga ryby w łowisko z większego obszaru i utrzymuje na dłużej.
 
Koszyczki zanętowe robi się zazwyczaj z metalu (ale i również z plastiku) o odpowiednio dobranej wadze podanej w gramach i kształcie, aby pasowały do warunków panujących na łowisku (np. rodzaj akwenu, odległość rzutu). Kształty mogą być o przekroju kwadratu, prostokąta, koła lub trójkąta. Płaskie ścianki zapobiegają przesuwaniu koszyczka przez nurt rzeczny co pozwala utrzymać ryby na małym obszarze. Koszyczki o przekroju koła używane są najczęściej w wodach stojących.
 
Koszyczki zanętowe w zależności od rodzaju podawanej zanęty mogą być jedno lub obustronnie zamknięte. Jednostronnie zamknięte używane są w silnym nurcie rzecznym żeby zapobiec szybkiemu wypłukiwaniu zanęty. Koszyczki obustronnie zamknięte służą do zanęcania przy pomocy białych robaków, dno i wieczko spowalniają uwalnianie robaków.