Wędkarskie pasje

 

Dbają o linię
Czy wiesz, że ...
Porcja (150 g) dorsza pieczonego ma zaledwie 110 kcal, to prawie cztery razy mniej niż porcja pieczonej szynki wieprzowej. Co więcej, dostarcza ona tyle jodu, ile potrzebujesz każdego dnia. Ten zaś przyspiesza przemianę materii. Jeśli walczysz z nadwagą, możesz jeść tłuste ryby morskie. Zawarte w nich tłuszcze hamują apetyt, wspomagając odchudzanie.
 
Omega-3
Czy wiesz, że ...
Omega-3 podwyższa poziom stężenia dobrego cholesterolu we krwi zmniejszając ryzyko powstawania zakrzepów żylnych. Badania przeprowadzone wśród Eskimosów dowiodły, że spożycie ryb zawierających kwasy Omega-3, np.: łosoś, tuńczyk, makrela, śledź czy sardynki ma dobroczynny wpływ na serce – chroniąc m.in. przed zawałem i miażdżycą. Spożywanie odpowiednich ilości kwasów tłuszczowych Omega-3 jest niezwykle istotne dla rozwoju intelektualnego dzieci.
 
Żelazo
Czy wiesz, że ...
Z badań specjalistów z Harvardu wynika, że spożywanie co najmniej 85 g łososia lub 170 g makreli tygodniowo zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób serca o 36% i może przedłużyć życie o 17%. Najzdrowszymi rybami są ryby tłuste, zawierające szczególnie dużo kwasów Omega-3. Żelazo jest niezbędnym składnikiem czerwonych krwinek. Hemoglobina, której elementem składowym jest żelazo odpowiada za transport tlenu w organizmie człowieka.
 
Selen
Czy wiesz, że ...
Selen to pierwiastek śladowy o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Spowolnia proces starzenia się tkanek i pomaga w utrzymaniu ich elastyczności. Neutralizuje i usuwa z organizmu różne substancje toksyczne. Duże ilości selenu są zawarte w mięsie dorsza i śledzia.
 
Ryby źródłem wapnia
Czy wiesz, że ...
Niektóre ryby mogą zastąpić mleko, bo zawierają bardzo dużo wapnia. Dobrym źródłem wapnia są np. sardynki, sardele, śledzie, głównie dlatego, że zjada się je z ośćmi. Porcja każdej z tych ryb (ok. 100 g) zawiera więcej wapnia niż zalecana dzienna dawka dla osoby dorosłej.

 

Czy wiesz, że ryby są w stanie wygenerować prąd elektryczny?
Niektóre ryby maja zdolność wytwarzania prądu elektrycznego i świecenia w ciemności. W mięśniach tych ryb pod wpływem skurczu, podobnie jak u człowieka, jest wytwarzana energia elektryczna, która przenika przez tkankę tłuszczową do skóry.
 
Oto niektóre z nich: elektryczna drętwa żyjąca na Północnym Atlantyku razie prądem o natężeniu 50 amperów i napięciu 60 woltów. Występujący na terenie Afryki sum elektryczny potrafi wytworzyć napięcie 350 woltów, a siła wyładowania elektrycznego żyjącego w Ameryce Południowej węgorza elektrycznego sięga nawet 886 woltów.